Desi nu ne-am fi dorit, totusi Dumnezeu in providenta Sa a randuit ca langa noi sa aseze unele persoane cu diferite dizabilitati.  Diverse si de cele mai multe ori critice sunt parerile oamenilor legat de cei care poarta in trupurile lor un anumit handicap. Noi insa ca si copii ai lui Dumnezeu, gasim in scripturi ca insusi Dumnezeu face ca unii oameni sa se nasca cu dizabilitati. Cand Moise incerca sa-L convinga pe Dumnezeu ca nu are abilitatile necesare pentru mareata lucrare ce-i fusese pusa inainte, Domnul i-a zis:

“Cine a facut gura omului? Si cine poate face pe om mut sau surd, cu vedere sau orb? Oare nu Eu, Domnul? “

Desigur cel mai des auzita este intrebarea: de ce face Dumnezeu ca unii oameni sa se nasca cu dizabilitati?

Sunt cateva raspunsuri la aceasta intrebare, dar sa ne oprim asupra unui singur verset prin care Domnul Isus da un raspuns ucenicilor care si ei erau nedumeriti asupra acestui subiect.

Isus a raspuns: “N-a pacatuit nici omul acesta nici parintii lui; ci s-a nascut asa ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu.(Ioan.9:3)

Intelegand ca Dumnezeu este Cel care randuieste chiar starea fizica in care ne nastem, este foarte important ca si credinciosi sa stim care este datoria noastra fata de cei cu nevoi speciale.

Misiunea noastra, care-ar trebui sa fie o continuare consecventa a celei divine, e bine sa inceapa cu proclamarea Evangheliei si formarea de ucenici dintre persoanele cu dizabilitati (Mat. 28:18- 20). Acest proces in doua faze trebuie sa fie si sa ramana mereu prioritatea noastra suprema! Persoanele cu dizabilitati trebuie sa fie parte a Bisericii lui Isus, in care sa invete si sa creasca. Tratamentul plin de compasiune si lucrarea cu mila si rabdare trebuie sa se regaseasca in fiecare dintre gandurile si actiunile noastre fata de persoanele cu dizabilitati, care nu trebuie tratate doar ca destinatarii unei lucrari sociale a bisericii sau, mai rau, compatimite si deplanse, in loc sa fie mangaiate, incurajate, evanghelizate si intarite in credinta si cunoastere. Odata ce am prioritizat si noi nevoile spirituale, trebuie sa luam atitudine fata de oricine sau orice ar putea impiedica o persoana cu dizabilitati sa ia parte la o viata crestina normala, si sa-i ajutam sa evite capcanele

Implicare

Implicarea ta poate lua diferite forme: prin rugăciune, prin participare la activitățile grupului, prin sprijin financiar (având în vedere că această activitate se desfășoară doar prin donațiile persoanelor care au pe inimă această lucrare).

În cazul în care ai cunoștință de persoane/familii care sunt în situații mai deosebite, cauzate de boală/vârstă înaintată, care nu mai pot ajunge la Casa Domnului și care s-ar bucura să fie vizitate/încurajate, avem rugămintea să ne comunici datele lor de contact.